Health knowledge made personal
Join this community!
› Share page:
Go
Search posts:

Why You Can't Afford to NOT do Pilates

Posted Sep 23 2011 1:23pm

In a previous post, we talked about why Pilates is expensive, then why it really isn’t expensive after all (confused? read the post here ). Now, as promised – how much does it cost to not include Pilates in your workout regimen?

According to a study published in the journal Spine, a whopping 80% of people suffer from low back pain sometime in their lives. The cost of back pain in the U.S. alone is estimated to be nearly 90 billion dollars. BILLION. That’s just the cost of compensation benefits for time lost at work. That doesn’t count how much money individuals are spending out-of-pocket on massage, acupuncture, chiropractic, Icy-hot, Tiger Balm, heating pads, ibuprofen, potions, lotions, and salves to try to deal with it themselves. Back pain costs more than the GDP of several small nations.

Back pain

Back pain is a costly problem... financially and emotionally.

But lack of exercise doesn’t just have financial implications due to back pain. How about what it costs to be overweight, a growing (pun intended ) problem.

According to the Centers for Disease Control and Prevention, the medical care costs of obesity in the United States are staggering – totaling about $147 billion in 2008.

Direct medical costs related to physical inactivity are also in the tens of billions. Inactivity doubles the risk of developing heart disease, Type 2 diabetes and obesity. It ups your risk of developing hypertension, heart disease, stroke, and many forms of cancer.

And then there’s also the cost to self esteem. Let’s face it – exercise makes you hotter. Not only do your pants fit better, you also feel better about yourself. Exercise can reduce depression and anxiety, two leading causes of not being happy and not exuding hotness.

Exercise ( like, oh, I don’t know – fat blasting Fuse Pilates classes ) also lets you eat more of what you want to eat. More Fuse Pilates, more cupcakes. More Pilates, more pizza. But the crazy thing is that the more you exercise, the less you want to eat unhealthy foods. The more you want to take care of yourself – inside and out.

You can get a great Pilates workout from us for as little as $12/class. So with all those arguments for Pilates, what’s worth more than your health, your hotness, and your peace of mind?

Stay hard core,

Mariska

Post a comment
Write a comment:

Related Searches