Health knowledge made personal
Join this community!
› Share page:
Go
Search posts:

Is Shakeology too expensive? let's do the math together!

Posted Nov 30 2011 2:46am

You really can afford shakeology. There is really no excuse. The fact that many of the foods we eat today (particularly our chicken/fish/meat) are of such poor quality. It makes sense that Shakeology would make up for some of the nutrient deficient foods we consume as a society. But, the question remains: Can you afford it?

If I left it out of my meal plan, then somewhere in my mind I was saying, “No, there is little room for it in a tight budget.” However, somehow that just didn’t sit right with me. Let’s do the math!.

The cost of Shakeology on autoship (you get free shipping) is $119.99. Plus tax, say around $126, for one month’s supply (1 serving a day for 30 days). Each shake comes out to about $4.20. The coach price for Shakeology on autoship is $89.99 or around $96 total. Each serving comes out to $3.20.

Too much you say? Not if you are using Shakeology as a meal replacement, which, by the way, will help you lose weight. Remember: Subjects in a 90-Day study lost an average of 10 pounds when they replaced just one meal per day with Shakeology.

The cost of an average lunch at a restaurant or take-out: $6 to $9. Plus, even Subway sandwiches which are low-calorie average 460 to 560 calories. Shakeology has 140 calories, less than 1 gram of fat per serving AND it is truly nutrient rich.

The cost of an average take out or restaurant dinner: $10 & up to be sure.

The cost of a home-cooked lunch or dinner: 6-8 ounces of chicken = $2.00 (and we are talking low-grade chicken), veggies= $1 (frozen veggies are really okay! hurray!) and 1 sweet potato = from .5 to $1.00. Total= about $3.4.

End Result: You are spending about $3-4 on a home-cooked meal, the same amount that you would spend on Shakeology.

So what is the big fuss about then? I think our resistance has to do more with our thinking than our actual ability to afford Shakeology, regardless of budget. Somehow, I’m guessing, many people see Shakeology as a luxury item. But is it really? I invite you to watch the following video. http://beachbodycoach.com/esuite/home/priscillasfit?bctid=637865717001

We think nothing of spending $4 on mass-produced food that doesn’t truly nourish us, yet we protest that $4 for Shakeology is too expensive. There’s something awry with our thinking, don’t you think?

 

Priscilla Ashleigh

http://beachbodycoach.com/priscillasfit

Post a comment
Write a comment:

Related Searches